Gyepesítés

„Csak az a szép zöld gyep”, talán neked is megvan ez a film részlet?
Jogosan, a legtöbb kerttel rendelkező alapvető elvárása a szép gondozott fű felület. Azonnal felmerül a kérdés lehet-e Magyarországon szép gyepet létrehozni? Határozottan állítom igen! Ennek a feltétele a gondos előkészítés, gyeptelepítés és a folyamatos gyepápolás, ami leegyszerűsítve annyit jelent, öntözés, nyírás, tápanyag utánpótlás, szellőztetés. Ezek részleteire itt nem térek ki, de több bejegyzést készítek erről és a kertfenntartás gyepápolás oldalon is olvashatsz erről.

Gyepszőnyeg kontra fűmagvetés?
Gyepszőnyeg telepítése
Amennyiben a gyepszőnyeget választod, akkor tulajdonképpen szinte azonnal egy kétéves gyep állapotot fogsz kapni. Gyepszőnyeg esetében kíméletesen akár azonnal használható, de intenzív terhelésnek a lerakástól számított harmadik negyedik héten tegyük csak ki. Fontos szempont az is azonnal egy kiváló sűrűségű, gyommentes gyep látványát, használatát élvezheted! A lerakást követően, a tekercsek széleinél látható sárgulás természetes „tünet” hiszen itt sérült a gyep a felszedéskor leginkább, a tekercsek között látható csíkok pedig mintegy 2-3 hónap múlva fognak teljesen eltűnni ekkorra a gyepfelület teljesen összenő. Én az AUSBERGER gyepszőnyeget telepítem már több mint 20 éve, számomra ez jelenti a minőséget. Lakossági felhasználásra lapvetően két féle gyepet állítanak elő az egyik a sport gyep ami kiválóan terhelhető egyenletes szálvastagságú gyep, gyorsan regenerálódik, a másik a mediterrán gyep ami kissé vastagabb szálú nagyon erős növekedésű és kevésbé érzékeny az öntözési hibákra, mélyen gyökeresedik. Továbbá még létezik a stadion gyep amit sportpályák füvesítésére ajánlunk. A gyepszőnyeg alá vakond hálót terítünk, ezzel biztosítható a jövőben sok bosszúságtól megóvhatjuk magunkat. Gyepszőnyegre eredési garanciát biztosítok.

Fűmagvetés
Fűmagvetés esetében a talaj előkészítése ugyan az a folyamat, mint a gyepszőnyeg telepítésekor. Az első hat hét időszakában a talajt úgy kell megöntözni, hogy sose tudjon kiszáradni, mert az éppen csírában lévő magok ha kiszáradnak, akkor el is halhatnak! A fűmagkeverékekben lévő első fajok 16-18 fokos átalaghőmérséklet esetben már 8 napra kikelnek (ezek az úgynevezett védőfüvek ), de a legértékesebb fűfajok csak 28 nap után csíráznak, amelyek a hosszú távú sűrű gyepet fogják alkotni. Általános hiba az, ha a két- három hét múlva kizöldült gyep esetében az öntözés mennyiségét csökkentik, akkor pont a legértékesebb fűfajok csírázása nem lesz biztosított. Eredménye pedig az a gyepünk kétéves korában kiritkul. Fontos tehát az első hathétben az öntözőrendszer beállításait folyamatosan ellenőrizni, kézi öntözés estében pedig különösen odafigyelni arra ne száradjon ki a fűvel vetett terület. Feladatként továbbá azt is kalkuláljuk be, hogy szinte biztos szükség lesz 3-4 alkalommal felülvetésre, hogy a megfelelő és egységes sűrűséget elérhessük, ezt az első fűnyírás esetében majd 3 hetente végezzük el. Az első fűnyírást a magvetéstől számított 4. 5. héten kell elvégezni, de az évszak, időjárás függvényében ez kitolódhat egy- két héttel is. Az első fűnyíráskor különösen ügyelni kell arra, hogy a fűnyíró kése éles legyen és kb, 5-6 cm-es magasságúra állítsuk a fűnyírót, így biztosított az a friss gyenge füvet nem tépi meg a fűnyírónk. Kelési garancia a fűmagvetésre vonatkozik, ami azt jelenti mindig fémzárolt kiváló minőségű fűmaggal dolgozunk, az elvetett fűmagból mintát rakunk el, amiből probléma esetén csirázási próbát tudunk végezni.
Jellemzően a fűmagvetés esetében vakond hálót nem fektetünk le.

Gyepszőnyeg, fűmagvetés ára.

Gyakori kérdés az mennyivel kerül többe a gyepszőnyeg? A kettő közti különbség nagyságrendileg a gyepszőnyeg és járulékos költségei ( raklap, szállítás ) végezetül a vakond háló adja. Mégis érdemes az emelt költséget vállalni, ha a költségkeret ezt megengedi!
– Mert a gyepszőnyeget szinte azonnal használhatod.
– Mert azonnal gyommentes fűben gyönyörködhetsz.
– Mert azonnal megszűnik a por, sár a kertben.
– Mert azonnal egy két éves gyepállapotot kapsz.
– Mert a fűmagvetés esetében számolj az öntözés, felülvetések, gyep gyomírtás, tápanyag utánpótlás plusz költségeivel. Végezetül a cca. 2 hónapig tartó nevelési időszakkal amíg a gyepet nem használhatod!
No meg, a fűmagvetés alá technológiailag a vakond háló telepítése is nagyon nehézkes.

Kőangyal kert